O mnie

Odkąd pamiętam, zawsze lubiłam baśnie i opowieści. Pozwalały mi one nie tylko przeżywać przygody i dowiadywać się różnych rzeczy, ale także widzieć świat oczami bohaterów. Ta ciekawość innych spojrzeń i perspektyw została ze mną także wtedy, kiedy z bajek już wyrosłam. Będąc nastolatką, zwróciłam się więc w stronę psychologii. Chciałam wtedy rozumieć lepiej innych ludzi i samą siebie. Fascynacja zakamarkami ludzkiej psychiki była na tyle silna, że zdecydowałam się na studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Studia psychologiczne

Czas studiów wspominam z dużym sentymentem. Był to okres zagłębiana się w ciekawe zagadnienia, które znacząco rozszerzyły mój sposób pojmowania świata. W trakcie studiów byłam wolontariuszką w fundacji Dobrze że jesteś. Organizacja ta pomaga osobom chorym onkologicznie i ich rodzinom. Na oddziale widziałam wiele cierpienia i zmagań, ale dowiedziałam się także, co znaczy nadzieja i akceptacja.

To doświadczenie zadecydowało o temacie mojej pracy magisterskiej. Wymagała ona ode mnie częstych wizyt w szpitalu, tym razem na oddziale choroby wieńcowej i niewydolności serca. W swojej pracy skupiłam się na powiązaniach między otrzymywanym wsparciem społecznym a poczuciem sensu życia u badanych pacjentów. Inspiracją była dla mnie logoterapia, stworzona przez austriackiego psychiatrę i psychoterapeutę, ale przede wszystkim niesamowitego człowieka Viktora Frankla.

Doświadczenie zawodowe

Po studiach odbyłam staż na oddziale psychiatrii w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie, gdzie miałam okazję diagnozować i wspierać przebywających tam pacjentów. Dzięki temu doświadczeniu lepiej zrozumiałam czym są zaburzenia psychiczne. Na studiach nie brakowało zajęć dotyczących psychiatrii i psychopatologii. Żadna wiedza nie jest jednak w stanie dać prawdziwego zrozumienia, jeśli nie można jej połączyć ze spotkaniem z drugim człowiekiem, jego unikalną historią życia i osobowością.

Po zakończeniu stażu pracowałam jako psycholog w Punkcie Interwencji Kryzysowej w Wieliczce gdzie spotykałam się m.in. z takimi problemami jak przemoc domowa, konflikty rodzinne i życiowe kryzysy (związane np. z rozwodem, wypadkiem, utratą zdrowia i pieniędzy). W międzyczasie uczęszczałam na roczny staż w Szkole Psychoterapii Gestalt, który bardzo pomógł mi w rozwoju osobistym. Ukończyłam także szkolenie z Racjonalnej Terapii Zachowania (I).

Czas zmianwyjazd do Rosji

Mając 27 lat, postawiłam na życiową zmianę. W ramach unijnego projektu wyjechałam na rok do Sankt Petersburga, gdzie pracowałam w szkole specjalnej. Bycie w innym kraju, poza swoim językiem i kulturą, paradoksalnie pomogło mi nawiązać więź z niepełnosprawnymi osobami. Wiele z nich nie mówiło albo posługiwało się bardzo prostym językiem. Dlatego też nie było sensu by przejmować się słowami. Ważniejsze były dźwięki, gesty, oswajanie się ze sobą nawzajem i szukanie nowych form komunikacji. Było to dla mnie bardzo otwierające doświadczenie.

Tu i teraz – działalność online

Obecnie skupiam się na promowaniu wiedzy psychologicznej, piszę na takie tematy jak rozwój, zdrowie psychiczne i relacje międzyludzkie – wszystkie treści znajdziesz w dziale blog. Jestem też autorką artykułów na portalu medycznym MedoVita. Prowadzę również konsultacje online.

Nie tylko psychologia

Oczywiście, moje życie nie kręci się wyłącznie wokół psychologii. Moją dużą pasją jest pisanie. Pierwsze wiersze zaczęłam tworzyć jako nastolatka. Przez te wszystkie lata pisałam nie tylko poezję czy opowiadania. Pracowałam jako dziennikarka, recenzentka i copywriter. Jestem uzależniona od podróżowania, które daje mi nowe perspektywy i poszerza kontekst myślenia o sobie, świecie i ludziach. Moje życie to, w wielkim skrócie, podążanie za swoją dziecięcą ciekawością.