Stres jest wpisany w nasze życie, nie ma możliwości, aby go w pełni uniknąć. Można jednak nauczyć się, jak sobie z nim radzić. Co prawda nie ma cudownej metody, która pozwoliłaby się pozbyć wszystkich negatywnych emocji z nim związanych, można je jednak okiełzać. Mogą Ci w tym pomóc różne sposoby i techniki.
Techniki relaksacyjne
Techniki relaksacyjne to sprawdzony sposób na radzenie sobie ze stresem. Ważne jest jednak to, aby wykonywać je regularnie – nasze ciało potrzebuje czasu, aby nauczyć się rozluźniać. Wśród wielu metod, dwie z nich cieszą się szczególną popularnością. Chodzi o trening autogenny Schulza oraz relaksację Jacobsona. Pierwsza z metod polega na wywoływaniu w ciele poszczególnych wrażeń, np. ciepła, ciężaru czy chłodu. Drugi sposób opiera się na połączeniu oddechu z napinaniem bądź rozluźnianiem określonych grup mięśni. Jeśli chcesz skorzystać z tych technik, wystarczy, że będziesz podążać za głosem lektora z nagrań. Te z kolei możesz znaleźć w Internecie i skorzystać z nich bezpłatnie.
Medytacja
Medytacja to technika uniwersalna, praktykowana przez osoby różnych wierzeń i kultur. Jej dobroczynny wpływ na zdrowie został udowodniony naukowo. Badania pokazują, że osoby, które regularnie medytują, lepiej radzą sobie ze stresem. Przy okazji poprawia się ich zdolność koncentracji, zwiększa się empatia oraz życzliwość. Medytować może każdy, najlepiej jednak robić to codziennie. Aby zacząć, nie trzeba wiele. Liczy się motywacja, wygodne miejsce oraz ciche środowisko.
Mindfulness
Mindfulness to rodzaj praktyki uważności, otwarcie się na „tu i teraz”. Polega ona na tym, aby intencjonalnie skupiać się na otaczającej nas rzeczywistości. Masz w głowie dużo myśli, przygniatają Cię różne problemy? Postaraj się ustabilizować umysł poprzez zwrócenie uwagi na otaczające Cię dźwięki, kolory, przedmioty. Może czujesz jakiś zapach lub masz pod ręką przedmiot o ciekawej teksturze? Dotknij, posmakuj i poczuj rzeczy, które Cię otaczają. Powtarzaj to ćwiczenie często, aż wejdzie Ci ono w nawyk i zminimalizuje doświadczany stres.
Ćwiczenia fizyczne
Świetnym sposobem na redukcję stresu są ćwiczenia fizyczne. Aby były jednak skuteczne, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, nie powinny być one związane z rywalizacją, co często jest dodatkowym źródłem złości bądź irytacji. Ważne, aby ćwiczenia były aerobowe, tj. wiązały się z długotrwałym zapotrzebowaniem na tlen. Dobrze, jeśli są one rytmiczne i skoordynowane, pozwalając wejść w pewien rodzaj transu.
Ćwiczenia oddechowe
Ćwiczenia oddechowe to jeden z najprostszych sposobów na opanowanie napięcia oraz niepokoju. Istnieje ich wiele, na początku warto zacząć od najprostszych.
# Przyjmij wygodną pozycję, a następnie weź głęboki oddech, licząc w myślach do trzech. Zatrzymaj swój oddech i znów poczekaj 3 sekundy. Zrób głęboki wydech, licząc tym razem do 6. Powtarzaj to ćwiczenie do momentu, aż poczujesz odprężenie.
# Maksymalnie nabierz powietrza i zatrzymaj je w płucach. Następnie pozbywaj się go poprzez rytmiczne wydechy. Powtórz kilka razy.
# Połóż dłonie na brzuchu i zacznij oddychać. Zwróć uwagę, aby Twój wdech skierowany był właśnie do brzucha, dzięki czemu zacznie się od uwypuklać. Wraz z wydechem, wróci do pozycji wyjściowej. Powtarzaj tak długo, jak czujesz, że Ci to pomaga.
Wizulizacja
Czasem przygniatają nas problemy i towarzyszącym im stres. To dobry moment, aby uciec przed nimi w krainę wyobraźni. W tym celu zamknij oczy i zobacz coś przyjemnego: zieloną, pełną kwiatów bądź las. Usłysz szum potoku oraz śpiew ptaków. Poczuj na sobie promienie słońca i łagodny wiatr.
Aromaterapia
W załagodzeniu stresu pomóc mogą Ci zapachy. W tym celu warto sięgnąć po aromatyczne świeczki lub olejki. Uspokajające działanie ma zapach lawendy, melisy, róży, drzewa sandałowego, jaśminu, paczuli, wetiwery, bergamotki, mięty, neroli. Na pewno znajdziesz wśród nich swój ulubiony!
Masaż
Masaż to świetny sposób na rozluźnienie mięśni, w których gromadzi się napięcie czy stres. Aby z niego skorzystać, niekoniecznie musisz iść do profesjonalnego salonu masażu. Możesz poprosić partnera o wymasowanie ciała lub skorzystać ze sprzętu do samomasażu.
Spacer
Spacer to jeden z najprostszych sposobów na stres. Zwłaszcza jeśli odbyć można go w okolicznościach przyrody, np. w parku czy w lesie. Kontakt z naturą koi nasze zmysły, a lekki wysiłek fizyczny pozwala uwolnić nieco napięcia.
Wspierające myśli
W stresujących chwilach bardzo ważne jest to, aby monitorować swoje myśli. Zamiast: „nie dam rady” lepiej jest pomyśleć: „postaram się ze wszystkich sił”, a myśl o treści „wszystko jest do bani” zamienić warto na inną: „mam teraz trudny czas i widzę wszystko w czarnych barwach, ale z pewnością przyjdą lepsze dni”. Mimo trudnej sytuacji staraj się formułować swoje myśli tak, aby były one dla Ciebie wspierające.
Szukanie wsparcia społecznego
Wsparcie bliskich osób to bardzo cenna broń w walce ze stresem. Nie zawsze jednak nasza rodzina czy przyjaciele nam go udzielają. Czasem nie zdają sobie sprawy, jak ważna może być dla Ciebie zwykła rozmowa i możliwość wyrzucenia z siebie negatywnych emocji. Dobrze więc wychodzić z inicjatywą – zadzwonić, napisać wiadomość, zaprosić na kawę.
Pisanie o emocjach
Jeśli akurat nie masz się komu wygadać, swoje myśli możesz przelać na papier. Wystarczy, że zaczniesz pisać wszystko, co leży Ci na sercu, bez żadnej cenzury. Po zakończeniu czynności powinno Ci być nieco lżej.
Ograniczenie stresorów
Choć nie da się uniknąć stresu, można ograniczać wpływ stresujących czynników. Jeśli masz ciężki czas, to po co czytasz wiadomości, które wzbudzają w Tobie złość? Ogranicz także social media, które wyświetlają Ci profile osób, z którymi nieustannie się porównujesz (oczywiście na niekorzyść). Unikaj osób, które Cię krytykują i mają na Ciebie negatywny wpływ. Masz wiele możliwości, aby od pewnych stresorów uciec.
Ciepła kąpiel
Ciepła woda sprawia, że nasze ciało zaczyna się rozluźniać. Będąc w wannie warto lekko odchylić głowę do góry i przyjąć otwartą postawę. Do wody możesz dodać naturalne olejki lub sól do kąpieli – zapewni to zmysłom dodatkowe wrażenia.
Spokojna muzyka
W redukcji stresu może pomóc muzyka. Spokojne dźwięki skutecznie obniżają stężenie kortyzolu we krwi, spowalniają tętno oraz zmniejszają częstotliwość oddechu. Muzyka powinna być nieśmieszna, a także zawierać pauzy. Na zmysły kojąco działają odgłosy natury, jak również dźwięki gongów, fletu, mis tybetańskich, fortepianu itp.
Hobby
W przezwyciężeniu stresu pomoże Ci spełnianie swoich pasji. Nie ważne, czy lubisz rysować, grać w koszykówkę, czy może gotować. Skup się na aktywnościach, które przynoszą Ci radość, ponieważ pozwalają one Ci złapać emocjonalny balans.
Jak widać, istnieje wiele sposób na to, aby zmniejszyć natężenie odczuwanego stresu. Warto je ze sobą łączyć, eksperymentować, szukać odpowiednich dla siebie rozwiązań. Które z nich chętnie byś polecił/a?