Twój bliski cierpi na depresję? Oto kilka wskazówek

Zachorowalność na depresję ciągle rośnie. A to oznacza, że zwiększa się także liczba osób, których ta choroba dotyczy. Bo przecież dotyka ona nie tylko konkretnego człowieka, ale również jego bliskich czy przyjaciół. Często i oni czują się zagubieni, nie widząc co myśleć, czy jak się zachowywać. Należysz do tej grupy? Oto kilka wskazówek.

Dowiedz się, czym jest depresja

Na szczęście w Internecie znaleźć można najróżniejsze materiały dotyczące depresji, zarówno te naukowe, jak i poradnikowe. Najważniejsze to jednak byś miał wiedzę, czym jest depresja. Byś zrozumiał, że jest to poważna choroba, a zachowania Twojego bliskiego nie wynikają z braku chęci czy złej woli. To pozwoli Ci po prostu oswoić się ze specyfiką zaburzenia, a racjonalny osąd pomoże przetrwać trudne pod względem emocjonalnym momenty.

Nie bagatelizuj

Zdarza się, że ludzie umniejszają problem depresji. Dzieje się tak, ponieważ mierzą ludzi własną miarą. Skoro w gorsze dni pomaga im trening na siłowni, to czemu również osoba z depresją nie może na niego się udać? Bywa, że „dobre rady” w stylu „znajdź swoje hobby” czy „wyjdź do ludzi” wypływają naprawdę z chęci pomocy. Jednocześnie bagatelizują one problemy osób z depresją i mogą pogrążać je w większej beznadziei.

Zadbaj o siebie

Przebywanie na co dzień z osobą chorującą na depresję nie jest łatwe. Po pierwsze, jej nastrój może nam się udzielać. Po drugie, czasem można być zwyczajnie zmęczonym całą sytuacją. Możesz nawet czuć złość na chorego. Nie obwiniaj się za te uczucia. Nie odmawiaj sobie wyjść czy jakichś form rozrywki. Postaraj się nie zaniedbywać swoich pasji. Czasami będzie Ci potrzebna rozmowa z innym człowiekiem, a nawet psychologiem. Możemy być oparciem dla bliskiej nam osoby jedynie wtedy, kiedy sami mamy siłę. Dbanie o siebie to więc podstawa.

Bądź obecny i słuchaj

Człowiek pogrążony w depresji niekoniecznie potrzebuje pokrzepienia czy obietnic. Jako ludzie mamy tendencję, by wsparcie okazywać za pomocą słów. Pocieszać. Dawać rady. A tak naprawdę ważna jest obecność. A także umiejętność słuchania. Osoba w depresji może przykładowo przekazać nam między słowami, że myśli o samobójstwie. Warto więc skupić się na jej wypowiedziach. Oczywiście, słowa też mogą być formą wsparcia. Sygnalizuj więc werbalnie, że jesteś, że słuchasz, że widzisz cierpienie bliskiego. Postaraj się nie osądzać i nie wyciągać pochopnie wniosków. Jeśli się martwisz – pytaj chorego o to, co czuje i myśli.

Nie zmuszaj

Niektórzy mogą mieć pomysł, że wspólne wyjście do kina czy szalona przejażdżka na rowerze mogą podnieść osobę z depresją na duchu. Przecież zawsze to lubiła! Niestety, nasz bliski może zwyczajnie, nawet na poziomie fizycznym, nie mieć żadnej siły do tego typu aktywności. Nie wolno więc go do nich zmuszać. Bywają dni, które taka osoba spędzi w łóżku i będzie odpoczywać. To trzeba zaakceptować. I nie odbierać personalnie. Z dużym prawdopodobieństwem bliska Ci osoba dostrzega Twoje starania, ale nie jest w stanie na nie pozytywnie odpowiedzieć.

Bądź cierpliwy

Proces leczenia wymaga czasu. Osoba chorująca na depresję do formy będzie wracać stopniowo. Są lepsze i gorsze dni. Dlatego bądź cierpliwy i zaakceptuj dynamikę zaburzenia. Pewne objawy mogą minąć stosunkowo szybko, inne będą się utrzymywać dłużej. Choć leczenie farmakologiczne przynosi zauważalną poprawę już po 2-3 tygodniach, czasem trzeba spędzić trochę czasu na dobranie odpowiednie leku. Jeśli chory podjął się dodatkowo psychoterapii to świetnie, natomiast proces ten również będzie trwał co najmniej kilka miesięcy.

Współpracuj ze specjalistą

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, nie bój się skontaktować ze specjalistą. Możesz porozmawiać z lekarzem psychiatrą, u którego leczy się Twój bliski albo wybrać się na konsultację z psychologiem, który pomoże zrozumieć zachowanie bliskiej Ci osoby, a także udzieli Ci wsparcia.

Nie trać nadziei

Depresja zalewa Twojego bliskiego falą beznadziei i bezradności. Jest to bardzo przytłaczające, również dla osób dookoła. Do tego dochodzi lęk i troska o chorego. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że depresja to zaburzenie, które można skutecznie leczyć. Dlatego nie trać nadziei, że jeszcze przyjdą dla Ciebie i bliskiej Ci osoby piękne dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.