PSYCHOFILMY Przerwana lekcja muzyki, ale nie życia

“Przerwana lekcja muzyki” (Girl, Interrupted) w reżyserii Jamesa Mangolda to głośny film z 1999 roku. Główne role brawurowo zagrały Winona Ryder oraz Angelina Jolie, która zresztą za swoją kreację otrzymała Oscara. Film jest ekranizacją powieści Susanny Kaysen, zaś jego akcja rozgrywa się w latach sześćdziesiątych w New England.

Kim jest Susanna?

Susanna (Winona Ryder) to 17-letnia kobieta, która po próbie samobójczej trafia do szpitala psychiatrycznego. Poznaje tutaj Polly Clark (Elisabeth Moss) z diagnozą depresji i schizofrenii, Georginę Tuskin (Clea DuVall), która patologicznie kłamie, Daisy Randome (Brittany Murphy) z zaburzeniami odżywiania, Janet (Anfela Bettis) z anoreksją oraz charyzmatyczną Lisę (Angelina Jolie). Sama dostaje diagnozę zaburzenia osobowości z pograniczna (borderline).

Lisa to osoba, która zdecydowanie gra pierwsze skrzypce wśród pacjentek. Demonstruje ona swoją niechęć do personelu, a także przekonuje Susannę, aby nie brać tabletek i zrezygnować z terapii. W końcu namawia ona bohaterkę, aby ze szpitala uciec. Ta przygoda kończy się tragicznie. Pozwala ona jednak zrozumieć Susannie, że warto o siebie zawalczyć i cieszyć się życiem.

Nieprzerwana lekcja życia

„Przerwana lekcja muzyki” to film, który pokazuje, jak ciężko czasem osobom z problemami psychicznymi rozeznać się w tym, co jest normą, a co patologią. Susanna z łatwością daje się uwieść socjopatce Lisie, która jest postacią barwną i czarującą, a zarazem jest bezwzględna i pozbawiona empatii. Dziewczyna z czasem jednak dostrzega, że z pozoru wolna i wyzwolona Lisa jest tak naprawdę martwa w środku i zależna od szpitala, z którym prowadzi nieustannie walkę, próbując sobie coś udowodnić. To moment, w którym Suzanna zaczyna rozumieć, że nie chce być taka jaka Lisa. Zaczyna terapię i pracę nad sobą, która przynosi efekty. Dziewczyna odkrywa, że świat nie jest taki zły, i jest w nim wiele osób, które pragną jej pomóc.

Suzsanna a osobowość z pogranicza

W filmie Susanna otrzymuje diagnozę zaburzenia osobowości z pogranicza. O ile socjopatyczna osobowość Lizy została dobrze przedstawiona, tak portret osoby z borderline nie jest kompletny. W filmie wspomniane jest to, że Susanna podejmowała ryzykowane zachowania (przygodny seks, przyjmowanie substancji psychoaktywnych), nie pokazano jednak innych istotnych dla tego zaburzenia objawów jak wachania nastroju, reagowanie gniewem czy biało-czarne myślenie. Nie należy więc traktować tej kreacji jako wiernego i kompletnego obrazu osoby z zaburzeniem borderline. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy w filmie zgadza się z tą diagnozą. Siostra Valerie (Whoopi Goldberg) określa Suzannę jako leniwą dziewczynę, która sama doprowadza siebie do szaleństwa („You are a lazy, self-indulgent little girl, who is driving herself crazy.”) Kto wie, może jest w tym trochę prawdy?

Przerwana lekcja muzyki to propozycja przede wszystkim dla fanów filmów psychologicznych. Pokazuje on, jak cienka granica może być między akceptacją a egocentryzmem, wolnością a zniewoleniem, normą a patologią. Okazuje się, że zdolność do zmiany perspektywy oznacza zdolność do wyzdrowienia.

Zdjęcia pochodzą z serwisu imdb.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.