Jak stać się w pełni sobą? Kilka wskazówek, by być bliżej własnego “ja”

Jednym z najważniejszych zadań, jakie stawia przed nami życie, jest odnalezienie swojego prawdziwego „ja”. Można powiedzieć, że dojrzewamy do tego, aby w pełni być sobą. Nie zawsze jest to proste. W życiu często udajemy, nakładamy maski, odczuwamy presję, gubimy się wśród rożnych prawd i przekonań. Nie zawsze jest łatwo nawiązać kontakt z samym sobą. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

Bądź autentyczny

Jeśli chcesz stać się naprawdę sobą, postaw na autentyczność. Postaraj się być świadomym swoich uczuć i emocji. Nie próbuj nikogo udawać czy komuś się przypodobać. Szukaj w sobie odwagi, aby być sobą, nawet jeśli nie akceptuje tego środowisko.

Zweryfikuj przekonania i przekazy z dzieciństwa

Każdy z nas nosi w sobie pewne przekazy i przekonania, które zostały nam wpojone w dzieciństwie. Bardzo ważne jest to, aby je rozpoznać i zweryfikować. Warto uwolnić się od destrukcyjnych czy po prostu nie naszych punktów widzenia i świadomie budować swój własny osąd.

Nie próbuj nikomu zaimponować

W życiu często szukamy akceptacji i zrozumienia innych. To sprawia, że staramy się zaimponować innym ludziom. Nie ma nic złego w tym, że czujemy się docenieni przez środowisko. Nasze działania i wysiłki powinny jednak być naszą decyzją i potrzebą, a nie chęcią zaimponowania innym.

Zaakceptuj swoje wady i słabości

Nikt z nas nie jest doskonały. Mamy swoje wady i popełniamy błędy. Ważne, aby być tego świadomym i pracować nad sobą. Najlepiej jest zaakceptować własną niedoskonałość. Pomoże to nam w bardziej realistycznym widzeniu samych siebie, a także wybaczeniu sobie życiowych potknięć.

Wsłuchaj się we własne ciało

W pędzie życia często zapominamy o swoim ciele. A przecież to nasza integralna część! Bardzo ważne jest, aby wsłuchać się we własny organizm oraz sygnały, jakie nam on wysyła. To sprawia, że lepiej rozumiemy samych siebie, jesteśmy bardziej świadomi swoich uczuć, reakcji, traum, potrzeb.

Podążaj za swoim hobby

Każdy z nas ma swoje zainteresowania. Warto znaleźć na nie czas. Pozwalają one odpocząć, podążać za twórczą energię, robić coś dla własnej satysfakcji. Realizowanie swoich pasji pozwala nam także pozostać w bliższym kontakcie z samym sobą.

Często podróżuj

Aby stać się sobą, warto podróżować. Dlaczego? Ponieważ możemy zobaczyć wtedy samych siebie w różnych kontekstach. Łatwiej jest także zobaczyć z dystansu wpływ, jaki miała na nas konkretna kultura czy tradycja. Przy okazji można poszerzyć swoją perspektywę i czerpać z bogactwa innych ludzi oraz miejsc.

Nie porównuj się do innych

Aby stać się w pełni sobą, nie wolno oglądać się na innych. Każdy z nas ma swoją drogę, która jest jedyna i w swoim rodzaju. Najważniejsze, aby porównywać się do siebie samego sprzed lat, widzieć swój postęp i cieszyć się własnymi sukcesami.

Dbaj o rozwój osobisty

Warto skupić się na rozwoju osobistym. Jedna osoba będzie robić to przez czytanie inspirujących książek czy medytację, inna poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi, jeszcze inna poprzez udział w psychoterapii. Najważniejsze, aby znaleźć sposób, który pozwala nam wzrastać.

Odchodź od toksycznych środowisk i ludzi

Ciężko jest realizować własny potencjał, jeśli jest się w toksycznym środowisku. Najlepiej jest nauczyć się identyfikować miejsca i ludzi, którzy nam nie służą. Odejście od przemocowego partnera bądź z pracy, gdzie panuje mobbing to ważny krok do uwolnienia i rozwoju własnego „ja”.

Szukaj własnej drogi

Nie ma jednej właściwej drogi, która pozwoliłaby nam wszystkim stać się w pełni sobą. Dlatego tak ważne jest, aby pozostać otwartym i uważnym. Czasem trzeba znaleźć w sobie odwagę, aby coś w życiu zmienić lub poeksperymentować. To proces niełatwy, ale twórczy i bardzo rozwijający, przez który świetnie poprowadzić może nas intuicja.

Bycie sobą to wyzwalające i przynoszące satysfakcję uczucie. To autentyczna radość bycia kimś, kto jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Szukajmy swojego własnego “ja” oraz wpierajmy w tych wysiłkach innych ludzi, a świat stanie się lepszym miejscem dla każdego z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.