Dlaczego ludzie się rozstają? Wyniki badań greckich naukowców

Choć wielu ludzi pozostaje w stabilnych i (miejmy nadzieję) szczęśliwych związkach, część z nich jednak się rozpada. Często można usłyszeć, ze ktoś z naszych znajomych rozwiódł się lub zakończył romantyczną relację. Ile par, tyle historii i przyczyn rozstań. A jednak naukowy z Uniwersytetu w Nikozji (Cypr), zdecydowali się znaleźć te najczęściej występujące.

Naukowe poszukiwania przyczyn rozstań

Wskaźnik rozwodów różni się w zależności od kraju. Polska wciąż ma jedną z najniższych statystyk w Europie, która jednak od lat rośnie. Obecnie rozwodzi się co trzecie małżeństwo. Oprócz tego, ludzie zakańczają także nieformalne związki, czasem długoletnie. Naukowy z Uniwersytetu w Nikozji postanowili sprawdzić, co najczęściej staje się problemem w utrzymaniu romantycznej relacji. W tym celu przebadali za pomocą wywiadu i metody kwestionariuszowej grupę ponad 100 Greków.

Dlaczego ludzie się rozstają?

Po analizie wyników, naukowcy podali 12 najczęściej występujących powodów decydujących o zakończeniu związku. Kolejność nie jest przypadkowa. Im wyższe miejsce na liście, tym częściej dana przyczyna była przez badanych przywoływana.

1. Utrata entuzjazmu. Nie jest tajemnicą, że w im dłużej trwa związek, tym więcej jest w nim rutyny, a nawet… nudy. Nic dziwnego, że wiele osób zwyczajnie traci entuzjazm do pozostania w takiej relacji.

2. Dużo godzin pracy. Rozpad związku często zdarza się w przypadku osób zapracowanych, które nastawione są na zawodowy sukces, na czym cierpi życie rodzinne.

3. Brak przestrzeni osobistej i wolnego czasu. Dość dużo osób skarży się, że „dusi się” w związku, chciałaby one poświęcać czas na inne aktywności, mieć więcej czasu dla siebie.

4. Różnica charakterów. Klasyk.

5. Przyleganie. Z ankiet wynika, że pewne osoby wchodzą w zbyt dużą zależność, poświęcają się dla partnera i zapominają o swoich potrzebach. Bywa także, że partner staje się zbyt kontrolujący i zazdrosny, nie dając drugiej osoby potrzebnej przestrzeni.

6. Nieudane życie seksualne związane z ilością czy jakością zbliżeń.

7. Zdrady i nadużycia, które mają różną formę, np. przemocy fizycznej.

8. Dzieci. Wielu rodziców skarży się, że dzieci pochłaniają znaczą część ich energii i czasu, przez co nie ma przestrzeni, by dbać o związek.

9. Brak starań. Niektóre osoby zaniedbują partnera bądź nie liczą się z jego potrzebami. Mogą one mieć przekonanie, że skoro są w długoletnim związku, to nie wymaga on starań.

10. Problem więzi rodzinnych. Jeśli dana osoba ma problem, by utrzymać dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi partnera, będzie to miało prawdopodobnie negatywny wpływ na sam związek.

11. Niewierność. Chodzi nie tylko o romanse i zdrady, ale również o stosowanie porównań do wcześniejszych partnerów bądź otwarte deklarowanie o chęci posiadania większej ich ilości.

12. Niewłaściwe zachowania. Powiązane np. z uzależnieniem, zaburzeniami psychicznymi, agresją.

Komentarz do badań

Badania greckich naukowych są cenne i ciekawe. Podchodziłabym jednak do nich z dystansem. Przepadano 123 osoby, grupa nie była więc zbyt duża. Poza tym, wszyscy badani podchodzą z jednego kraju i kręgu kulturowego. Średnia wieku wynosiła 30,5 lat dla kobiet oraz 31,1 lat dla mężczyzn. Wszyscy zostali zrekrutowani na podstawie ogłoszenia umieszczonego na Facebook’u. Oznacza to, że są to osoby młode i dobrze zorientowane w nowoczesnych technologiach – ciężko więc ich wyniki przekładać na wszystkie grupy wiekowe. Na słabe punkty badań uwagę wskazują sami naukowcy.

W interpretacji wyników, badacze powołują się na perspektywę ewolucyjną. W okresie przedindustrialnym  silnie romantyczne uczucia motywowały dwie osoby do wejścia w związek, a w jego utrzymaniu dużą rolę pełniły np. potrzeba wsparcia i ochrony oraz silne powiązania rodzinne. Obecnie kobiety są bardziej niezależne (również finansowo), jest im łatwiej odejść od partnera. Zmieniła się także mentalność: przemoc w związku nie jest akceptowana. Nie pomaga również zanik więzi rodzinnych. Kiedyś bliscy brali większy udział w życiu małżeństwa, pomagali w wychowaniu dzieci. Dziś młode rodziny często żyją daleko od miejsca urodzenia i swoich rodziców.

Choć wyniki badań nie są uniwersalne, z pewnością coś nam mówią o przyczynach rozstań. Pytanie brzmi, na ile ludzie mają pogłębioną wiedzę o przyczynach rozpadu związku? Co kryje się chociażby za utratą entuzjazmu? Można powiedzieć, że nuda, ale podświadomie może to być lęk przed bliskością albo niechęć do życiowej stabilizacji. Z pewnością każde rozstanie, choć bolesne, może nam dużo powiedzieć o nas samych. O naszych potrzebach, trudnościach, tendencjach (nie zawsze zresztą funkcjonalnych). Dlatego warto każde rozstanie potraktować jako lekcję.

Pisząc artykuł korzystałam z:

Apostolou, M., & Wang, Y. (2020). The Challenges of Keeping an Intimate Relationship: An Evolutionary Examination. Evolutionary Psychology.

Mark Travers, The Top 12 Relationship Problems, According to the Experts, [w:] Psychology Today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.