Czy umiesz odpoczywać? To nie takie proste!

Z tym że odpoczynek jest ważny w naszym w życiu, zgodzi się chyba każdy. I to mógłby być koniec tematu, bo o czym tu gadać? Teoretycznie odpoczywanie jest bardzo proste: wystarczy nic nie robić. W praktyce jednak wciąż wielu ludzi nie umie odpoczywać. Ale inaczej. Odpoczywają, ale nieefektywnie. Nie czują się oni po odpoczynku lepiej, nie mają więcej energii. A Ty? Czy umiesz wypoczywać?

Odpoczywanie – to nie takie proste!

Odpoczywanie wcale nie jest takie proste! Ciężko przecież zupełnie odłączyć się od rzeczywistości. Bieżących wydarzeń, obowiązków, goniących terminów, krzyku dzieci czy presji. Chyba każdy z nas to zna. Sprawy nie ułatwia także to, że pewne osoby wykazują się perfekcjonizmem lub zbyt małą asertywnością. Jak odmówić kolejnego zadania od szefa? Jak odłożyć projekt na poniedziałek, skoro jeszcze jest tyle do zrobienia?

Nie ma lekko. Ale odpoczynek to coś, czego powinniśmy się uczyć. Da się to wytrenować. Raz czy dwa razy dasz radę bez solidnego odpoczynku. Na dłuższą metę spadnie jednak Twoja wydajność, umiejętność koncentracji, a także… nastrój. Może się pogorszyć Twój stan zdrowia. Odpoczynek jest ważniejszy, niż myślisz. W życiu chodzi o balans i nie inaczej jest z pracą. Trzeba ją równoważyć odpoczynkiem.

“Im więcej odpoczywasz, tym dłużej żyjesz”

J.R.R. Tolkien

Co zrobić, aby wreszcie odpocząć?

Chcąc wreszcie odpocząć, warto sobie przede wszystkim dać przyzwolenie na odpoczynek. Nie jesteśmy w stanie zawsze być perfekcyjnymi rodzicami czy pracownikami. Każdy z nas potrzebuje przerwy. Warto przewartościować sobie pewne kwestie w swojej głowie. Czy na pewno warto wyrabiać kolejne nadgodziny, a jednocześnie odwlekać swój urlop? Czy to ma sens, aby pić kolejną kawę, kończyć projekt, a zarazem prawie zasypiać nad klawiaturą?

Odpoczywać można oczywiście na wiele sposobów. Dla kogoś może być relaksująca ciepła kąpiel, dla innej osoby – spacer. Przede wszystkim warto postawić na odpoczynek, który niejako stanowi przeciwieństwo naszej pracy. Pracujesz w call center? W wolnych chwilach najlepiej jest się wyciszyć i pobyć trochę w samotności. Non stop siedzisz przy komputerze i uzupełniasz tabelki? W takim razie warto wreszcie wyjść do ludzi!

Niezależnie od charakteru pracy związana jest ona zawsze z jakimś stresem lub odpowiedzialnością. Przede wszystkim dobrze więc postawić na relaksację.  Co Cię uspokaja? To może być może muzyka klasyczna, rysowanie albo wsłuchiwanie się w szum potoku. Dobrze jest zdecydować się na praktykę medytacji, której pozytywny i relaksujący wpływ na mózg został udowodniony naukowo. Ciekawą alternatywą są techniki relaksacji np. trening autogenny Schultza czy trening relaksacyjny Jacobsona. Świetnie sprawdzają się techniki uważności.

Odpoczynek psychiczny może przynieść oczywiście ruch. A wszystko dlatego, że pozwala on skoncentrować się na ciele zamiast na umyśle. Masz wiele możliwości. Możesz zdecydować się na jogę, wizytę w siłowni czy zwykły spacer. Warto pamiętać o kojącej sile natury. Jeśli uda Ci się w nią wsłuchać, z pewnością Twój umysł się zresetuje. Kto wie? Może coś Cię na nowo w niej zachwyci?

Odpoczynkowi sprzyja zmiana otoczenia. To w naturalny sposób pozwala nam się odciąć od stresujących bodźców. Postaraj się wyciszyć komórkę, nie sprawdzaj skrzynki elektronicznej. Jeśli tylko masz okazję – wyjdź. Nie musisz wcale jechać do Egiptu. Możesz przejść się na spacer do pobliskiego parku albo umówić się z przyjacielem na kawę. Odpoczynek to idealny czas na pielęgnowanie relacji.

Skup się na swoim hobby. Albo zrób coś nowego. Zasadź egzotycznego kwiatka w doniczce, odpal kurs tańca na youtubie, narysuj sowę. Coś, co będzie angażujące i ciekawe, a jednocześnie obdarte z presji. Coś, co pozwoli Ci się w 100% skupić na danej czynności i czerpać z niej radość. Eksperymentuj, baw się. W końcu robisz coś dla nicnierobienia. Liczy się czynność, a nie jej cel!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.