Dlaczego nie możesz wytrwać w swoim postanowieniu? Pokonaj przeszkody i zrealizuj wymarzony cel!

Każdy z nas stawia sobie czasem jakiś cel. Może chodzić o utratę wagi, wykonanie określonego projektu w pracy bądź naukę nowego języka. Czy jednak zawsze udaje nam go zrealizować? No właśnie… Na drodze do celu może stanąć wiele przeszkód. Warto się na nie przygotować!

Odpowiednio sformułuj cel

Częstym błędem, który skutkuje potem porzuceniem celu, jest jego nieodpowiednie sformułowanie. Na szczęście z pomocą przychodzi metoda SMART. Za każdą jej literką stoi wytyczna, którą warto wziąć sobie do serca. Twój cel powinien być:

S jak specyfic, czyli konkretny. Cel musi być jednoznaczny. Nie powinien pozostawiać żadnych wątpliwości ani dodatkowego pola do interpretacji.

M jak measurable, czyli mierzalny. Cel powinien być tak sformułowany, aby dawał możliwość sprawdzania na bieżąco postępów.

A jak achievable, czyli osiągalny. Cel może, a nawet powinien być ambitny. Musi jednak być zarazem realistyczny. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka szybko zniechęca do działania.

R jak relevant, czyli istotny. Cel musi być zgodny oczekiwaniami i systemem wartości danego człowieka.

T jak smart-bound, czyli określony w czasie. Należy ustalić, w jakim czasie dany cel ma zostać zrealizowany. Nie tylko staje się to ramą dla poszczególnych działań, ale także motywuje do pracy.

Przykład? Jeśli chcesz schudnąć, to ustal, ile chcesz stracić kilogramów oraz w jakim czasie. Zadbaj o to, aby było to możliwe do zrealizowania. Ciężko będzie Ci zrzucić 10 kg w miesiąc, ale 2 kg już tak. Zastanów się, dlaczego to jest dla Ciebie tak ważne, aby schudnąć. Sprawdzaj na bieżąco swoje wyniki, np. ważąc się raz na tydzień.

Pokonaj opór przed zmianą!

Mało kto zdaje sobie sprawę, że jedną z największych przeszkód w realizacji celu jest opór przed zmianą. To może brzmieć dziwnie. Dlaczego człowiek miałby się opierać przed zmianą, na której mu zależy? Po przyjrzeniu się jednak sprawie wnikliwiej można znaleźć wiele ku temu powodów. Oto najważniejsze z nich.

Utrata poczucia kontroli. Realizacja celu pociąga za sobą określone zmiany. Często są one ekscytujące. Mają one jednak swoją cenę. Jest nią utrata kontroli, która może wywoływać lęk i spadek pewności siebie.

Wzrost niepewności. Dążenie do określonego celu wiąże się z niepewnością. Nie wszystko da się przecież przewidzieć. Istnieje ryzyko porażki. Tego typu niepewność nie jest łatwa do zaakceptowania.

Wzrost wysiłku. Realizacja określonego celu wymaga wysiłku i zaangażowania. I choć cel jest bardzo atrakcyjny, niektóre osoby nie chcą poświęcać aż tak wiele energii i czasu na jego osiągnięcie.

Urazy z przeszłości. Nie ma co ukrywać, negatywne doświadczenia odbijają się na każdym z nas. Wspomnienie porażki czy krytyki może blokować przed podejmowaniem kolejnego działania.

Realne zagrożenie. Realizacja celu wiąże się z obiektywnymi zagrożeniami i trudnościami. Wiele osób obawia się, że zwyczajnie nie podoła. Mogą się one obawiać krytyki ze strony innych lub ośmieszenia.

Jak pokonać opór przed zmianą?

Jak widać, istnieje wiele przyczyn, które mogą utrudnić realizację celu. Warto pamiętać, że zawsze kryją się za nimi konkretne emocje. Należy je zidentyfikować, a następnie zaakceptować. Lęk, niepokój, niechęć czy zmęczenie to normalne reakcje. Jak najbardziej mają prawo nam towarzyszyć. Jednocześnie warto szukać dla nich przeciwwagi. Skupiać się na pozytywnych aspektach zmiany oraz czynnikach działających na nas motywująco.

Spadek motywacji? Zadbaj o nią!

Najczęstszą przyczyną porzucania swoich celów jest utrata motywacji. Szczerze mówiąc to ciężko, żeby cały czas utrzymywała się ona na wysokim poziomie. Zwłaszcza jeśli osiągnięcie celu jest rozłożone w czasie. Co warto więc robić, gdy pojawia się zniechęcenie, a motywacja niebezpiecznie spada?

Pamiętaj o korzyściach. Warto przypomnieć sobie, dlaczego określony cel był dla Ciebie atrakcyjny. Jakie konkretnie korzyści przyniesie Ci jego osiągnięcie?

Działaj krok po kroku. Plan działania powinien być podzielony na cele cząstkowe. Jeśli udało Ci się osiągnąć jeden z nich, wówczas warto nagrodzić się za ten mały sukces.

Wizualizuj sukces. Dobrze jest wizualizować to, jak zmieni się Twoje życie po osiągnięciu określonego celu. Jak zareagują na niego inni ludzie, jakie uczucia się w Tobie pojawią?

Zrezygnuj z presji. Cel jest ważny, ale nie chodzi o to, aby działać kosztem swojego dobrego samopoczucia. Zmęczenie czy inne problemy to moment, kiedy warto sobie nieco odpuścić.

Opowiedz o swoim celu innym. O tym, że dążymy do konkretnego celu, warto podzielić się z innymi. Zwłaszcza z osobami, które stanowią dla Ciebie wsparcie. Będą one motywowały Cię do wysiłku i działania. Z kolei Ty nie będziesz chciał/a ich zawieść.

Chcę, zamiast muszę. Nie myśl w kategoriach „muszę” czy „powinieniem/am”. Zamiast tego postaw na takie słowa jak „chcę” lub „umiem”.

Wytrwanie w swoim postanowieniu i osiągnięcie wymarzonego celu wymaga odpowiedniej strategii działania. Choć nie na wszystko mamy wpływ, wiele zależy od Ciebie. Działaj i wprowadzaj w swoje życie upragnione zmiany!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.