Popularne mity o miłości, w które kazano nam wierzyć

Każdy z nas ma wdrukowane jakieś przekonania o miłości. Zostały one nam przekazane przez znaczące osoby, a także poprzez powiedzenia i historie, filmy czy książki. Niekiedy są one tak silnie w nas zakorzenione, że ciężko je nawet podważyć. Dopiero z czasem, wraz ze zdobytym doświadczeniem życiowym zobaczyć można, jak wiele zostało nam przedstawionych mitów, w które nie warto wierzyć.

PRZECIWIEŃSTWA SIĘ PRZYCIĄGAJĄ

To, że przeciwieństwa się przyciągają może być prawdą. Ludzie bywają zafascynowani innością. Pociąga ich coś, co jest nowe i czego nie znają. To samo tyczy się osób. Na gruncie tego zachwytu ludzie mogą ulegać namiętności, która przecież niekoniecznie powiązana jest z miłością. Badania pokazują raczej, że trwałe i długodystansowe związki tworzą osoby podobne do siebie pod względem światopoglądu i wyznawanych wartości. Statycznie więc patrząc, ludzie podobni do siebie będą się lepiej czuć w swojej obecności i łatwiej dogadywać.

TAK NAPRAWDĘ KOCHA SIĘ TYLKO RAZ

Często spotkać można spotkać się ze stwierdzeniem, że choć ma się w życiu kilka partnerów, tak naprawdę kocha się tylko raz. Jakby miłość była czymś limitowanym i udawanym względem innych osób. A przecież definicja miłości zmienia się wraz z wiekiem, tak jak nasze potrzeby i oczekiwania. Zakochana dwudziestoletnia osoba może być tak samo szczera w swoich uczuciach, jak czterdziestolatek, choć faktycznie kochać oni mogą na różny sposób. Związki mogą się rozpadać, a ludzie oddalać od siebie, co nie znaczy, że nie było między nimi uczuć i bliskości.

ZWIĄZEK TO DWIE POŁÓWKI JABŁKA

Dość często można spotkać się z przekonaniem, że partnerzy powinny idealnie do siebie pasować, jak przysłowiowe połówki jabłka. Tak naprawdę każdy człowiek jest oddzielnym bytem i nie potrzebuje kogoś, kto będzie go „uzupełniał”. Udane i satysfakcjonujące związki tworzą osoby świadome swojej odrębności i potrafiące strzec swoich granic.

MIŁOŚĆ MOŻE WSZYSTKO

Czy „miłość góry przenosi”? Chyba każdy z nas chciałaby w to wierzyć. Niestety, głębokie uczucie nie zawsze wystarcza, by utrzymać związek. Nie zastąpi obustronnej pracy i wysiłku, nie rozwiąże problemów. Nie uzdrowi także drugiej osoby z toksycznych zachowań, jeśli ona sama nie chce się ich pozbyć. Bywa, że ludzie darzą się głębokim uczuciem, ale i tak podejmują decyzję o rozstaniu. Miłość w wielu przypadkach potrafi dodać nam sił i wyprostować nasze ścieżki, ale równocześnie czyni nas czasem bezbronnymi.

… I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE

To ciekawe, że w różnych bajkach, książkach czy filmach, bohaterowie zmagają się z wieloma trudnościami, by w końcu zacząć razem być. I wtedy pada słynne „…i żyli długo i szczęśliwie”. W życiu na ogół ludzie z łatwością odnajdują się i wchodzą w związki. Sprawa zaczyna się komplikować, kiedy relacja staje się poważniejsza, pojawiają się problemy i różne zobowiązania. Związek może być jak najbardziej długi i szczęśliwy, ale wymaga pracy, nierzadko dużo większej, niż na początku znajomości.

A Ty jakie znasz przekonania o miłości, które niekoniecznie są prawdą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.