Definicji miłości jest wiele, tak samo jak sposobów na jej wyrażanie. Gary Chapman uważa jednak, że da się je podzielić na pięć grup, o czym napisał w książce „5 języków miłości”. Jeśli więc bardzo starasz się dla swojej połówki, a ona zdaje się nie doceniać Twoich wysiłków, to bardzo możliwe, że macie odmienne style okazywania uczuć.
Co to jest język miłości?
Miłość można wyrazić na mnóstwo sposobów. Wielu osobom przyjdą w pierwszej kolejności na myśl takie wypowiedzi jak „kocham Cię”, „jesteś dla mnie ważny/a” czy „dobrze, że jesteś”. Jeśli zastanowić się nad tym nieco dłużej, to oczywistym staje się, że miłość można także pokazać w inny sposób, na przykład kupując prezent na urodziny, przytulając czy przygotowując dla bliskiej osoby posiłek. Każdy z nich tworzy swoisty „język”, pozwalający na budowanie relacji.
Partnerzy często różnią się językiem wyrażania miłości. Przykład? Wiesław bardzo kocha swoją żonę, często kupuje jej kwiaty, na urodziny i specjalne okazje nie żałuje pieniędzy na drogą biżuterię czy kosmetyki. Chciałby, aby jego partnerka czuła się doceniona, chce jej dać wszystko to, co najlepsze. Ona z kolei czuje się tak, jakby Wiesław próbował ją przekupić. Od dawna marzy o wspólnym wypadzie do restauracji czy do kina. Wolałaby, aby zamiast kwiatów, partner poświęcał jej po prostu więcej czasu.
Jak widać, wiele nieporozumień w związkach może brać się zwyczajnie z tego, że partnerzy mają inną wizję tego, jak wyrażać miłość. Często bardzo się starają, a druga strona nie wydaje się doceniać ich wysiłków. Najważniejsze więc jest to, aby zrozumieć język miłość drugiej połówki i zacząć w nim mówić. Wiesław na przykład powinien częściej zapraszać żonę na wspólne wyjścia. Z kolei jego żona może pokusić się o kupienie mu drogiego krawatu czy przygotowanie słodkiego deseru – skoro mężczyzna wyrażał miłość poprzez podarunki, to najprawdopodobniej to jest właśnie język miłość, który najlepiej do niego dociera.
Gary Chapman swoją teorię oparł o liczne obserwacje i spotkania z parami w kryzysie. Uważa on, że najważniejsze dla związku jest poznanie języka miłości drugiej osoby oraz wdrażanie go w życie. Nie każda osoba odczuwa potrzebę przytulania, ale jeśli dla partnera jest to ważne, to warto zacząć stawiać na dotyk. Dzięki temu druga strona czuje się kochana, a co za tym idzie, związek zacznie rozkwitać.
Jakie są języki miłości?
SŁOWA. Są osoby, do których najbardziej przemawiają słowa, a w szczególności komplementy. Są one wrażliwe na werbalne wsparcie, życzliwe sformułowania, a nawet wiersze czy listy miłosne. Warto chwalić je zarówno będąc sam na sam, jak i w towarzystwie.
PRZYSŁUGI. Przysługi to dla wielu partnerów mniej oczywisty sposób wyrażania miłości. Za to druga połówka będzie niezwykle wdzięczna, jeśli zostanie wyręczona w pewnych czynnościach jak przygotowanie obiadu czy odkurzanie. Jej zadowolenie będzie rosnąć, im bardziej dana czynność jest w jej ocenie irytująca czy monotonna. Podjęty przez partnera trud to dla niej dowodów, że dba on o nią oraz jej komfort.
WSPÓLNY CZAS. Są osoby, dla których najlepszym sposobem na celebrowanie miłości jest wspólnie spędzony czas. Nie chodzi jednak o zakupy czy przebywanie w tym samym pokoju. Osoby posługujące się tym językiem chcą, aby partner poświęcił im maksymalną uwagę, a wspólne chwile były wyjątkowe. Doceniają one także szczere i emocjonalne rozmowy, świadczące o tym, że ukochany/a jest ciekawy/a ich uczuć oraz przemyśleń.
DOTYK. Dotyk to język miłości, który często mylony jest z seksem. Tak naprawdę jednak chodzi o gesty czułości, takie jak poklepanie po plecach, przytulanie się, pogłaskanie po głowie czy złapanie za rękę. Dzięki nim, dana osoba czuje się wyjątkowa, ma ona również poczucie głębszej więzi z partnerem.
PREZENTY. Nie brakuje osób, które wyrażają miłość poprzez prezenty. Wbrew pozorom, nie muszą mieć one materialnego wydźwięku. Druga strona ceni przede wszystkim to, że partner zna jej potrzeby oraz poświęca czas na przygotowanie upominku. To może być własnoręcznie upieczony tort czy stara książka zdobyta w antykwariacie.
Zacznij mówić w języku ukochanej osoby
Aby sprawić, żeby nasz partner/a poczuł się doceniony/a i kochany/a należy poznać jego język miłości. Pomocne są w tym wspólne rozmowy oraz pytanie o potrzeby ukochanej osoby. Często jest w stanie ona sformułować wprost, na co liczy: „chcę spędzać z tobą więcej czasu”, „zależy mi, abyś mnie chwalił”, „lubię, kiedy wręczasz mi upominki”. Dobrze podążać za tym, czego chce nasz partner/ka i zacząć posługiwać się właśnie jego/jej językiem. Równie ważne jest to, aby określić swój język i podpowiedzieć drugiej połówce, na co liczymy i jak chcielibyśmy, aby okazywała nam ona swoje uczucia. Dzięki temu obie strony czują się po prostu kochane, co ponosi jakość każdej relacji.
Miłość można definiować na wiele sposobów, będąc więc w związku, trzeba brać pod uwagę to, co myśli na ten temat druga osoba, a zwłaszcza to, czego oczekuje ona w kwestii wyrażania uczuć. Pomocna można być w tym lektura książka „5 języków miłości” Gary’ego Chapmana, którą serdecznie polecam.